İptv Nedir ?
Günümüz teknoloji çağında , teknoloji öyle hızlandı ki artık yetişemez hale geldim , ben evimde daha hala analog uydudan yeni kablotv geçiş yaptım ama teknolojinin gelişmesiyle pek çok olanağı’da yanında getirdi. Dijitürk , d-smart , tivibu gibi pek çok alternatifler ile tv izleme imkanı vardır.

Bu konumuzda iptv hakkında bilgi vermek istiyorum. Iptv nedir ? Ilk önce bununla alakalı olarak girişi yaparak iptv nasıl kullanılır ? Bununla devam edelim.

İnternet kullanımın yaygınlaşması , bağlantı hızlarının genişlemesi , bant genişliği ile iptv oluşumunu’da tetiklemiş oldu. Kısaca web üzerinden tv izleme olanağı sağlamayı başaran teknolojiye iptv denir.

İptv’nin pek çok özelliği’de mevcuttur. Kayıt ederek daha sonra izleme özelliği , uygun filmleri ücret ödeyerek izlemek ayrıca iptv server dağıtımı yaparak illegal yayınların da bununla beraber çoğalmasına sebep oldu.

İptv Nasıl Kullanılır?
Iptv üstünden tv ( televizyon ) izleyebilmek için ilk önce bir internet bağlantınızın olması gerekiyor. İnternet bağlantı üstünden alacağınız sinyalleri tv aktarmak için ise iptv destekli kutular ya da iptv destekli uydu alıcı receiver alıcıların olması gerekmektedir ya da smart tv özellikli televizyonlar . Bu kutu ve uydu alıcıları wifi ya da kablo bağlantı yani ethernet kablo destekli olmasına dikkat ediniz. Piyasa’da Bulunan ip tv box kutuları mevcuttur.
Ayrıca internet ile bağlantı yapabildiğiniz bu kutular ile sosyal ağlar , facebook , youtube gibi sosyal hesaplarınızda gezebilirsiniz.

İptv destekli uydu alıcıları ve iptv destekli modemlerde çağımızda yerini almaktadır. Iptc destekli uydu alıcıları kablolu yani ethernet destekli ya da kablosuz ağ bağlantılı yani wifi destekli modelleri bulunur. Size uygun olan kutu ya da alıcıları seçebilirsiniz.

İp Tv Nasıl Kurulur ?
Kutu üstünde bulunan hdmi kablolar ile tv bağlantısını yapıyoruz bu kabloları genel olarak altın uçlu kablo olarak hediye bile veriyorlar altın uçlu olmasının sebebi , sinyal bağlantılarını daha hızlı iletmesidir. Kutu ile bağlantıları yaptık’dan sonra internet bağlantısını’da takıyoruz.

Iptv server yayını yapan firma ya da kişiler ile anlaşarak size kanal listesinin olduğu bir dosya göndereceklerdir. Bunun için web üzerinden arama yaparak bulabilirsiniz. Bu kanal listesi link adreslerinden oluşmaktadır. Bu link adresleri “m3u8” uzantılı link adreslerinden oluşmaktadır.

Şimdi kanal listesinin olduğu link adresleri bir dosya şeklindedir. Bu dosya içinde bulunan tv listesini ücretli olarak alabilir ya da bedava dağıttığı olarak bulabilirsiniz.

Şimdi m3u uzantılı tv listesini iptv kutusuna aktarmanız yeterli olacaktır. Peki bu dosya iptv nasıl aktarılacak ? Bunun için iptv kutusunun bir mac adresi mevcuttur. Bu mac adresi sayesinde senkronize ederek aktarmamız yeterli olacaktır.

Bu mac adresini öğrendikten sonra iptv markasının sitesi üstünden mac adresini yazıyoruz ve dosya yükle adımlarından bilgisayarımızda bulunan m3u8 dosyalarını yükle dediğimizde kutumuza yükleyerek iptv üstünden bu dosyaları aktarmış oluyoruz. ya da usb bellek sayesinde bu dosyaları’da yükleme olanağı vardır. Tabi’ki bu iptv kutunun marka ve modeline göre değişir , aldığınız markaya göre dosyayı yükleme metot vardır.

Add Comment